Aukcja 5G dobiegła końca, Deutsche Telekom, Telefónica Deutschland (o2), 1 i 1 Drillisch oraz Vodafone sprzedały widmo częstotliwości na aukcji. Vodafone ustawił maszt 5G w rekordowym czasie – skutecznie reklamując – a dyrektor generalny Hannes Ametsreiter przeprowadził pierwszą rozmowę wideo. Ale rozbudowa sieci zajmie dużo czasu. Firma GIGA zapytała Vodafone o strukturę sieci.

Vodafone

Ze względu na 5G istnieje teraz groźba wyłączenia 3G. Oto, co oznacza dla wszystkich:

Rzecznik prasowy Vodafone GmbH, Tobias Krzossa, odpowie teraz na pytania GIGA:

Za prawa do użytkowania częstotliwości Vodafone płaci 1,9 mld euro. O ile wzrosną ceny taryf telefonii komórkowej dla użytkowników prywatnych?

Krzossa: Dziś nikt nie może tego powiedzieć. Pewne jest jednak to, że zainwestowane pieniądze musimy jakoś odrobić. Ceny telekomunikacji w Niemczech do tej pory mieściły się w średniej europejskiej. Jednak obywatele słusznie domagają się większych inwestycji w szybkie sieci i cyfrową autostradę przyszłości.

Kiedy i gdzie będziesz mógł korzystać z 5G jako klient prywatny w Vodafone?

Krzossa: Na początku 5G będzie przede wszystkim siecią dla przemysłu. Współpracujemy już z kilkoma partnerami przemysłowymi nad rozwiązaniami sieciowymi dla ruchu drogowego i produkcji. Korzystanie z prywatnej strefy klienta zależy przede wszystkim od dostępności odpowiednich smartfonów. Tutaj również zaczniemy w pierwszych lokalizacjach w tym roku.

Jakie widzisz przypadki użycia, w których 5G ma przewagę nad 4G i WLAN?

Krzossa: 5G umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym. Jest to szczególnie widoczne w Internecie Rzeczy. Gdy pojazdy lub maszyny bez opóźnień wymieniają dane, a tym samym pracują w optymalnie skoordynowany sposób. W przyszłości samochody staną się smartfonami na czterech kołach i będą ostrzegać przed niebezpieczeństwami, które nie są nawet widoczne dla nas, ludzi. Na przykład dlatego, że są poza zasięgiem wzroku. To zapobiega wypadkom. To pozwala uniknąć korków. A to może uratować życie. W przemyśle procesy produkcyjne stają się jeszcze bardziej wydajne, ponieważ całe ulice robotów wymieniają między sobą dane. Klienci prywatni mogą w przyszłości jeszcze bardziej realistycznie korzystać z aplikacji wirtualnej rzeczywistości lub rozszerzonej rzeczywistości.

Jednym z przypadków użycia 5G jest IoT (Internet rzeczy). Czy zamierzasz oferować taryfy, z których może korzystać wiele urządzeń jednocześnie?

Krzossa: Internet Rzeczy zostanie dodatkowo wzmocniony przez 5G. Vodafone już teraz łączy w sieci ponad 80 milionów produktów na całym świecie za pomocą komunikacji mobilnej. Od wodomierza po oponę ciężarówki, która informuje, kiedy grozi jej pęknięcie. Dzięki 5G liczba obiektów w sieci wzrośnie jeszcze bardziej.

Nawet jeśli Vodafone opiera się obecnie na technologii Ericssona: Czy postrzegasz Huawei jako wiarygodnego partnera w rozbudowie sieci 5G w Niemczech?

Krzossa: Huawei jest jednym z kilku dostawców - zarówno urządzeń końcowych, jak i technologii sieciowych.

Jak konkurują ze sobą ekspansja 4G i 5G w Vodafone? Czy sieć 4G zostanie rozbudowana?

Krzossa: Różne technologie muszą się jak najlepiej uzupełniać. Na początku 5G jest potrzebne głównie tam, gdzie aplikacje są już dostępne: w przemyśle. Jednocześnie forsujemy ekspansję szybkiej technologii LTE – zwłaszcza na obszarach wiejskich. Tylko w tym roku zrealizowaliśmy już 1800 projektów budowlanych LTE. Kolejnych 3500 pojawi się do końca roku finansowego.

Dzięki 1 i 1 Drillisch jest czwartym operatorem sieci w Niemczech. Jaki będzie to miało wpływ na konkurencję? Czy obawiasz się odejścia klientów?

Krzossa: Zasadniczo konkurencja wzmacnia rynek. Jednak tylko na uczciwych warunkach dla wszystkich graczy. Z naszego punktu widzenia na aukcji 5G te uczciwe warunki ramowe nie istniały.

Leave a Comment