Strona główna
Smartfon
Czy korzystasz z aplikacji fotoradarów w samochodzie? Wtedy możesz narazić się na oskarżenie. Wyjaśniamy, czy korzystanie z fotoradarów jest legalne, czy zabronione.
Aplikacje fotoradarów obfitują w Google Play i Apple App Store. Tutaj znajdziesz czyste detektory fotoradarów, które ostrzegają o gwiaździstych boksach lub przenośnych fotoradarach. Ponadto wiele aplikacji nawigacyjnych integruje tę dodatkową funkcję ze swoimi aplikacjami. Można by więc pomyśleć, że jego użycie byłoby legalne - ale to błąd. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób możesz uchronić się przed karą i nadal unikać drogich zdjęć.
Czy aplikacje fotoradarów są legalne?
Czy jako kierowca możesz korzystać z aplikacji fotoradarów? Jest to wyraźnie uregulowane w ustawie o ruchu drogowym (StVO). Odpowiedź brzmi nie. Ponieważ w paragrafie 23 StVO w punkcie 1b jest napisane: „Każdy, kto kieruje pojazdem, nie może obsługiwać ani nosić gotowego do pracy urządzenia technicznego, które ma wskazywać lub zakłócać środki monitorowania ruchu.
Dobre aplikacje nawigacyjne ułatwiają życie, zarówno w drodze do hotelu wakacyjnego, jak i podczas dojazdów do pracy. Pokażemy Ci, które aplikacje nawigacyjne zawsze doprowadzą Cię do celu.
Dotyczy to w szczególności urządzeń do zakłócania lub wyświetlania pomiarów prędkości, takich jak wykrywacze radarowe czy urządzenia do zagłuszania laserowego, ale od czasu zmiany przepisów o ruchu drogowym w lutym 2020 r. w tym kontekście wyraźnie wspomniano również o aplikacjach fotoradarów na smartfony.
Te grzywny są zagrożone użyciem
Jeśli użyjesz wykrywacza fotoradarów podczas jazdy i zostaniesz złapany, będzie to kosztowne. Zgodnie z aktualnym katalogiem grzywien należy zapłacić 75 euro, a punkt otrzymasz również we Flensburgu. Możesz nawet spotkać się z karą, jeśli zainstalujesz tylko aplikację fotoradarów, ale jej nie otworzysz. Detektor fotoradarów jest już uważany za sprawny, jeśli można go włączyć bez wysiłku podczas jazdy.
Prawna szara strefa
Sam kierowca nie może korzystać z aplikacji fotoradaru – do tej pory jednak nie dotyczyło to pasażera z przodu. Jeśli nie podróżujesz sam, nie będziesz podlegać karze zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli drugi kierowca użyje detektora fotoradarów.
W ten sposób unikasz zdjęć z fotoradarów
Nie zawsze musi to być aplikacja fotoradarów – istnieją również legalne sposoby, aby dowiedzieć się o lokalizacji fotoradarów. Najprostszy sposób na uniknięcie zdjęć z fotoradarów: trzymaj się lokalnych ograniczeń prędkości. Jeśli nadal chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz sprawdzić na stronie Blitzer.de, gdzie czają się gwiezdne pudełka i mobilne fotoradary, zanim rozpoczniesz podróż. Podczas jazdy warto włączyć radio. Ogłaszanie w radiu lokalizacji fotoradarów jest również legalne.
Ostrzegaj innych kierowców
Czy możesz ostrzec innych kierowców o fotoradarach? Odpowiedź brzmi: tak – ale z ograniczeniami. Według Instytutu Goslar, który rozmawiał na ten temat z prawnikami ds. ruchu drogowego, nie ma nic złego w ostrzegawczym sygnale ręcznym.
Nowe przepisy dotyczące korzystania ze smartfonów i tabletów w ruchu drogowym obowiązują od października 2017 r. Poinformujemy Cię, kiedy możesz korzystać z telefonu komórkowego i jakie kary możesz spotkać w przypadku naruszeń.
Jednak zgodnie z przepisami ruchu drogowego zabronione jest ostrzeganie przez flasher. Krótkie zapalenie może być używane tylko w niebezpiecznych sytuacjach i poza terenem zabudowanym do ogłoszenia manewru wyprzedzania i kosztuje 10 euro kary w przypadku niewłaściwego użycia.
»Wskazówka: Najlepsi dostawcy VPN dla większego bezpieczeństwa i ochrony danych
Nie przegap niczego dzięki biuletynowi NETZWELT
W każdy piątek: Najbardziej pouczające i zabawne podsumowanie ze świata technologii!
... jeszcze więcej NETWORLD dla Twojej skrzynki pocztowej
Przeczytaj wcześniej naszą politykę prywatności. Szczegółowe informacje i inne opcje subskrypcji NETZWELT można znaleźć na powiązanej stronie.
Leave a Comment